Chci poprosit vás všechny co ještě nehlasovali, aby mi prosím hlásly na těchto odkazech:) →

Potřebujete někde hlásnout? nebo něco jiného ? Pište do →Reklamy

Hodnotím vaše blogy | Volte obrázek na červenec | Hot or Not - July

Reklamy výherců VGS:

↓↓↓
od: 08/05-2010 do: 08/07/2010

Avatar vyjde na 3D Blu-ray disku v listopadu. 2D verze už v dubnu

20. února 2010 v 12:36 | DominiQa |  Zajímavosti

Avatar vyjde na 3D Blu-ray disku v listopadu. 2D verze už v dubnu

Avatar nebude mezi prvními 3D filmy vydanými na discích Blu-ray. Režisér filmu James Cameron uvedl pro Wall Street Journal, že 3D verze snímku se objeví na trhu v zimě.
Avatar bez 3D by nebyl Avatar
Podle neoficiálních informací se má letos na trhu objevit 20 až 25 filmů ve 3D na Blu-ray. První prostorové filmy dorazí zároveň s prvními 3D Blu-ray přehrávači a 3D televizemi. Ty uvedou na trh firmy Panasonic a Samsung. Postupně budou následovat i ostatní velcí hráči.
Prvním 3D Blu-ray filmem na světě je animovaný snímek Monstra vs. Vetřelci. Následovat bude zřejmě taktéž animovaný hit Cloudy, With A Chance Of Meatballs (distributorem hloupě přeložený jako Zataženo, občas trakaře). Těšit se můžeme i na Toystory 1 a 2 (Příběh hraček 1 a 2), které filmové studio nechalo již loni předělat do 3D.

Ve 2D verzi se Avatar začne v USA prodávat 22. dubna. Podle informací redakce Technet.cz se v přibližně stejnou dobu (na přelomu dubna a května) objeví i u nás díky společnosti Bontonfilm.
Megaúspěch filmu Avatar spustil celosvětovou 3D mánii. Již natočený poslední díl Harryho Pottera nechalo filmové studio dodatečně předělat do 3D. Stejně učinila firma i u nové verze legendárního Souboje Titánů.

Další filmy se ve 3D již rovnou natáčejí. Horory, hudební filmy, prostě cokoliv. Více v článku Boom 3D projektů zaplavil i filmový trh Berlinale.
Specifikaci pro 3D filmy na nosičích Blu-ray loni schválila asociace BDA (Blu-ray asociace). Mimo jiné se v ní praví, že snímek musí být na disku uložen i ve 2D verzi, aby šel přehrát na starších přehrávačích a normálních televizích. Samozřejmostí je plné rozlišení (tedy Full HD) pro každé oko.

Pro uložení filmu na 3D Blu-ray byl zvolen formát Multiview Video Coding (MVC). Jde o upravený kodek H.264, který má několik výhod. Například zabírá pouze o 50% více místa, než by logicky měl. Pro každé oko je totiž u Full HD 3D potřeba zobrazit každé políčko filmu v plném rozlišení vlastně dvakrát (pro každé oko zvlášť). Díky úspornosti kodeku se tedy i 3D filmy vejde na obyčejný Blu-ray disk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama