Chci poprosit vás všechny co ještě nehlasovali, aby mi prosím hlásly na těchto odkazech:) →

Potřebujete někde hlásnout? nebo něco jiného ? Pište do →Reklamy

Hodnotím vaše blogy | Volte obrázek na červenec | Hot or Not - July

Reklamy výherců VGS:

↓↓↓
od: 08/05-2010 do: 08/07/2010

Jak funguje 3D kino? Koukněte se Avatarovi na zoubek

14. února 2010 v 12:13 | DominiQa |  Zajímavosti
Z tohoto pultu Petr Buňata ovládá zvuk k filmům

Jak funguje 3D kino? Koukněte se Avatarovi na zoubek

Filmovému megahitu Avatar Jamese Camerona se za devět týdnů podařilo to, co v předchozích dvou letech nedokázal žádný jiný snímek. Překonal hranici milionu českých diváků a jeho vítězné tažení zdaleka nekončí. Jak ale funguje zázrak zvaný IMAX 3D, díky kterému máte pocit, že jste se na planetě Pandora ocitli i vy?

Projektor

Filmový projektor o rozměrech 5 x 2,5 m je napojen na tubus o průměru 30 cm, který odsává horký vzduch ze dvou projekčních lamp, každé o výkonu 15 kW. (V klasickém projektoru se používá lampa o výkonu 6 kW.) Světlo imaxových lamp je tak jasné, že kdyby zasvítilo na Měsíci, můžete ho vidět na Zemi pouhým okem. Při výměně lampy (provádí se po tisíci odpromítaných hodinách) musí obsluha nosit speciální ochranné obleky, protože při případném výbuchu by byl vyvinut tlak 10 atmosfér.

Pult pro projektor

Ovládací pult projektoru s dotykovou obrazovkou řídí zvuk filmu. Než přijdou diváci, musí promítači perfektně sladit zvuk s obrazem. "Nad ovládacím pultem je i digitální titulkovací zařízení, které se u Avataru využívá pro překlad dialogů z jazyka Na´vi, vysvětluje promítač Petr Buňata (35), který pracuje v Imaxu už 7 let.

Zvuk

Zvuk je v Imaxu vysílán ze samostatného zvukového systému o rozměrech 2,5 x 2,5 m. V sále je pak rozmístěno 6 reproduktorů plus jeden basový (subwoofer), přičemž celkový výkon mají 12 tisíc wattů.

Filmové oči

Dva objektivy o průměru 16 cm ze kterých se promítá film. Horní promítá pravé oko, spodní levé. Zatímco v klasických kinosálech má filmové políčko rozměr 2,2 x 1,7 cm, v Imaxu je to 7 x 5 cm. Po průchodu objektivy projde obraz polarizačními filtry a přes projekční okno dopadá na plátno.

Filmové podnosy

Na dvou platech o průměru 180 cm jsou filmové pásy zvlášť pro levé a pravé oko. Kolos i s filmem váží jednu tunu. Celé zařízení má rozměry 2 x 2 x 2 m a každé plato je poháněno motorem o výkonu 1 kW. Pokud by vypadl proud, záložní baterie zajistí bezpečné zastavení mechanismu.

Okládací pult

Filmy vážící až 500 kilo se skladují ve skříních a převážejí se na vysokozdvižném vozíku, který obsluhují dva promítači. Ti musejí během promítání nosit protihluková sluchátka, protože přístroj za chodu vydává hluk o síle 90 dB.

3D projekce IMAX

Film je promítán jedním obřím projektorem, kterým probíhají zároveň oba filmové pásy (pro levé i pravé oko). Před objektivy pro levé a pravé oko je upevněn příslušný polarizační filtr, který je stejný jako na brýlích, které divák dostane před vstupem do sálu. Obrazy se promítají mírně posunuty na jedno plátno a za pomoci polarizačních brýlí dokáže náš mozek pak tyto dva obrazy složit. Vznikne tak jeden trojrozměrný obraz. Film tak vidíme, jako bychom sledovali skutečnou krajinu nebo lidskou tvář.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama