Chci poprosit vás všechny co ještě nehlasovali, aby mi prosím hlásly na těchto odkazech:) →

Potřebujete někde hlásnout? nebo něco jiného ? Pište do →Reklamy

Hodnotím vaše blogy | Volte obrázek na červenec | Hot or Not - July

Reklamy výherců VGS:

↓↓↓
od: 08/05-2010 do: 08/07/2010

James Cameron: „Příběh Avataru je komplikovaný Titanic“

12. února 2010 v 21:10 | DominiQa |  Zajímavosti
Po necelých patnácti letech od zpracování konceptu a čtyři roky po začátku natáčení přináší režisér a tvůrce James Cameron svůj dokončený projekt nazvaný Avatar. Ve sci-fi, které je plné speciálních efektů a animací, je ustřední filmová postava vypravena na planetu Pandora, kde by měla získat důvěru jejích obyvatel. Jake, tedy hlavní hrdina, ale začne chápat podstatu věcí po svém a neví, na jaké straně barikády má být. Tvůrce Johna Camerona jsme zastihli v Londýně, kde jsme se zeptali na jeho novinku Avatar a také na nové technologie, které při něm použil.

Kdy jste vlastně začal pracovat na filmu Avatar?
Před patnácti lety jsem napsal povídku, trvalo mi to tehdy tři týdny. Všichni, kdo ji četli, mi řekli, že jsem blázen, jestli se do toho pustím, a tak jsem ji odložil do šuplíku. Vrátil jsem se k ní před pěti lety, protože jsem ji měl stále v hlavě. Tehdy jsem začal pracovat na charakterech postav a na tom, jak by to mělo celé vypadat.


Vaše filmy mají vždy nějaké technologické poslání a také ukazují technologický pokrok ve filmařině. Je to pro vás důležité?
Rozhodně. Například ve filmech Propast nebo Terminátor mohlo obecenstvo vidět něco, co nikdy předtím nevidělo. Jde o to ukázat, co všechno můžeme vytvořit. Samozřejmě, Pravdivé lži a Titanic vyprávěly příběh, který nebyl tak inovativní, avšak speciální efekty obohatily samotný příběh. S Avatarem jsem chtěl docílit asi stejného cíle jako u Titanicu, kde speciální efekty balancují nad hranicí možné reality. Samozřejmě je myšlenka příběhu Avatar z neskutečného světa, avšak něco s klasickým příběhem to má společné.

Našel se ve vašem filmu záměr, na který byly speciální efekty krátké? Co jednoduše nešlo natočit?
Museli jsme si být vždy jisti, že to půjde natočit, avšak měli jsme vždy nějaký vymyšlený bod, na kterém jsme museli hodně zabrat, abychom ho převedli na plátno.

Ve vašich filmech dá vždy člověk pořádnou lekci mimozemšťanům. Proč?
Filmový mimozemšťani představují část nás lidí. Jsou vytvořeni k našemu obrazu a my vyhrát prostě musíme. Až jednou cizí civilizace spatříme, budou vypadat naprosto rozdílně od nás.

Cameronův film Avatar čaruje v 3D
RECENZE Kolem nového filmu Jamese Camerona Avatar už dlouho před jeho uvedením do kin kolovaly zvěsti typu "Film, který přepíše dějiny kinematografie". Hodně se mluvilo i o revoluční 3D animaci a deseti letech čekání na technologie, které by umožnily oživit pohádkový svět na planetě Pandora, nemluvě o čtyřletém natáčení.

O technické kvalitě nikdo asi příliš nepochyboval, James Cameron už dokázal, že to umí (Vetřelec) a že dokáže oslovit široké publikum, aniž by se musel příliš podbízet (Titanic). Vizuální stránka filmu je opravdu ohromující. Svět Pandory, ukryt v pralesích ne nepodobných těm amazonským, je vykreslen do sebemenšího detailu, co se fauny i flóry týče. Jako kdyby se český malíř a ilustrátor Zdeněk Burian potkal s 3D animací a fluorescenčními barvami. Zvěř (ne nepodobná třeti- a čtvrtohorním monstrům u nás na Zemi) a rostliny na Pandoře (v řecké mytologii jméno bohyně, znamená "obdarovaná všemi dary") - stejně jako její obyvatelé Na'viové - v noci světélkují, hory jak od Salvadora Dalího se vznášejí nad povrchem a vše je prosyceno božstvem, které funguje podobně jako lidský mozek se sítí neuronů a propojuje vše živé.

Ale Cameron naštěstí nezůstal jen u toho. Avatarovi vdechnul vlastní život. Mytický svět (Na'viové silně připomínají původní obyvatele Severní Ameriky) se střetává s tím naším (respektive opět spíše "americkým"). Skvěle natočená sci-fifantasy v romanticko-pohádkovém hávu pro jedenadvacáté století reaguje (ale opět s vkusem) na dobová témata. Integruje v sobě staré archetypální či pohádkové situace (o hloupém Honzovi) s mytickými prvky (zasvěcovací rituály), které ve světě žánru fantasy dovedl k dokonalosti už J. R. R. Tolkien. Ale i průměrný divák objeví v Avatarovi mnoho skrytých narážek, a ne jen filmových, literárních či kulturních (mytický svět Na'viů má hlavu a patu, v tom podobnost s Tolkienem). Ano, Avatar je také ekologický (Pandoru drancuje velká těžařská společnost), politicko-sociální (otázka střetu kultur, "zahraničních" misí) či antimilitaristický a kdovíco ještě. Nevyhne se sice tu a tam klišé, ale podstatnější je, že vyprávění má logiku a spád. V tomto ohledu se Cameronovi opravdu podařilo stvořit svět, který (nejen) na dětskou fantazii musí fungovat jako zjevení.

A na Avatara rozhodně s 3D brýlemi. Vyplatí se to, technologie tu není jen pro okrasu. Vtáhne vás dovnitř tak, že zapomenete i na jen průměrný český dabing.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama