Chci poprosit vás všechny co ještě nehlasovali, aby mi prosím hlásly na těchto odkazech:) →

Potřebujete někde hlásnout? nebo něco jiného ? Pište do →Reklamy

Hodnotím vaše blogy | Volte obrázek na červenec | Hot or Not - July

Reklamy výherců VGS:

↓↓↓
od: 08/05-2010 do: 08/07/2010

Ekosystém z Avataru existuje!

3. dubna 2010 v 20:53 | DominiQa |  Rostliny
Vědci v článku amerického magazínu New Scientist tvrdí, že vzájemně propojenému ekosystému planety Pandora z filmu Avatar se podobá systému síranů bakterií žijících na dně moří.

Podle zjištění dánských vědců jsou tyto bakterie propojeny mikrobiologickými nanovlákny, kterými procházejí elektrony. Tato vzájemně komunikující skupina bakterií se pak chová jako jeden superorganizmus. "Toto zjištění je téměř magické," uvedl pro magazín Lars Peter Nielsen, vedoucí výzkumného týmu Univerzity Aarhus. "Je to proti všemu, co jsme se doposud učili," dodal Nielsen. Podle něj tyto bakterie žijí v elektrické symbióze, ačkoli jsou od sebe vzdálené.

Mořské bakterie vytvářejí energii rozkladem sirovodíku, během čehož pak díky kyslíku přítomnému ve vodě vznikají a putují elektrony. Nielsen tím experimentoval se vzorky bakteriálních usazenin z okolí Aarhus. V laboratorních podmínkách odstranil z vody kyslík a pak ho znovu nahradil difúzí od hladiny směrem dolů. Měření však ukázala, že bakterie na dně začali vytvářet lytický proces ještě předtím, než se k nim tento kyslík dostal. Ty přenášejí elektrony od bakterií z hlubších usazenin k povrchu, kde se oxidační reakce celistvý. Vědci tuto komunikaci označili za elektrickou symbiózu.

"Zatím nemáme důkaz, že by tam docházelo k výměně nějakých vážnějších informací," konstatoval pro magazín Nielsen. Domnívá se však, že tato komunikace je v zásadě podobná té, kterou viděli diváci na planetě Pandora ve filmu Avatar.

avatarworld.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama